O Medicíně - Lékařství obecně

Ilustrační obrázek ze seriálu

Lékařství nebo medicína obecně
(z lat. ars medicina, umění léčit) je věda o zdraví, stavech a chorobných procesech člověka, o způsobech léčení a předcházení nemocem. Úkolem tohoto vědního oboru je chránit a zlepšovat zdraví lidí. Úzce navazuje na biologii. Opírá se o poznatky biologie, chemie, fyziky a stále více se prosazuje také informatika.

Zakladatelem tradice současného lékařství byl řecký lékař Hippokratés, který žil v 5. století př. n. l. Lékařství se dělí na mnoho teoretických a praktických disciplín. Např. chirurgie, zubní lékařství, patologie, imunologie...

Lékař je absolvent studijního programu Všeobecné lékařství lékařské fakulty (v ČR jen prezenční formou), má titul MUDr. (Medicinae universae doctor, doktor všeobecného lékařství). Zubní lékař studuje na lékařské fakultě ve specifickém oboru, nově získává titul MDDr. (Medicinae dentalis doctor, doktor zubního lékařství).
Podle své odbornosti skládá odborné zkoušky – atestace.
Klasická medicína
Pojmem klasická medicína se obvykle označují takové obory, které využívají postupy a metody vyučované na lékařských fakultách. Vychází se z přírodovědné tradice. Poznání v medicíně se částečně opírá o pozitivizmus, nicméně hlavním vlivem je racionální skepticizmus. Hlavním kritériem pro zařazení nové metodiky do praxe je prokázání účinnosti souborem postupů založených především na moderní induktivní logice, tedy na využití statistiky. Soubor těchto postupů se označuje jako Evidence Based Medicine (medicína založená na důkazech).

Obory klasické medicíny

Problémem je, že oborů a podoborů je možno definovat značné množství. Obvykle se dělí do hlavních skupin podle hlavních terapeutických přístupů na obory interní, kde je tradičním nástrojem farmakoterapie, chirurgické, kde je tradičním nástrojem anatomická intervence, a psychiatrické, kde není snadno uchopitelný vlastní předmět.

  • Interní obory
  • vnitřní lékařství pediatrie onkologie infekční lékařství
  • chirurgické obory (včetně dětských ekvivalentů)
  • chirurgie ortopedie a traumatologie gynekologie a porodnictví
  • Zubní lékařství (někdy bývá řazena mezi chirurgické obory) další klinické obory
  • anesteziologie dermatologie psychiatrie neurologie
paraklinické obory
  • hygiena a epidemiologie klinická biochemie patologická anatomie radiologie a nukleární medicína
  • obory primární péče praktický lékař pro děti a dorost praktický lékař pro dospělé rodinný lékař
  • teoretické obory
Kromě studia medicíny lze v oblasti zdravotnictví studovat řadu oborů rozmanitého zaměření. Všechny zdravotnické obory mají jeden společný znak – veliký důraz je kladen na praktickou část výuky, která na některých fakultách může činit až polovinu celé doby studia.
Všeobecná sestra
Toto zaměření nabízejí prakticky všechny fakulty poskytující zdravotnické vzdělání. Jedná se o univerzální vzdělání v oblasti medicíny, které absolventům umožní uplatnění ve všech možných oblastech zdravotnictví (všeobecná ošetřovatelská péče, podpora zdraví a prevence nemocí, poskytování informací a zdravotní výchova, rekonvalescence, výzkum a vývoj atd.).
Studenti zde absolvují předměty jednak lékařského charakteru (anatomie, fyziologie, chirurgie, pediatrie atd.), jednak ošetřovatelské předměty a v neposlední řadě také jazyky.
Všeobecné lékařství
Šestiletý studijní obor poskytující úplné lékařské vzdělání, po jeho ukončení absolventi obdrží titul MUDr. První polovina studia je většinou zaměřena obecně, ve druhé se studenti věnují jednotlivým specializacím (vnitřní lékařství, chirurgie, urologie, ortopedie ad.). Absolventi se uplatní nejen jako lékaři ve zdravotnických zařízeních, ale i mimo tato zařízení (teoretické obory, farmaceutický průmysl, výzkum).
Zubní lékařství Zubních lékařů je nedostatek. Předměty jsou v první polovině studia stejné jako u všeobecných lékařů, v druhé polovině studia se zubní lékaři zaměřují především na prevenci, diagnostiku, léčbu anomálií zubů a další speciální předměty. Absolventi mohou vykonávat samostatnou praxi či pracovat ve zdravotnických zařízeních.
Fyzioterapie
Obor, který se zabývá vzděláváním odborníků na rehabilitace. Studium není zaměřeno pouze na diagnostiku a léčebné pokusy, ale také na práci s trvale postiženými pacienty a jejich návrat do normálního života či na metodiku tělesné výchovy. Kromě zdravotnických předmětů studenti získají vzdělání také v oblasti psychologie, výpočetní techniky, cizího jazyku či práva.
Další obory
Porodní asistentka – zdravotní sestra se zaměřením na porody, péči o ženy s rizikovým těhotenstvím, novorozence i celé rodiny.
Ošetřovatelství – obor vychovávající zdravotní sestry specializující se na všeobecnou ošetřovatelskou péči.
Radiologický asistent – odborníci pro práci s radiologickými zobrazujícími a ozařovacími technologiemi.
Zdravotnický management – kombinace zdravotnických, ekonomických, manažerských a další společenských věd. Absolventi se uplatní na všech stupních řízení zdravotnických zařízení.

Kde studovat medicínu a podobné obory:

Praha:
Univerzita Karlova – 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta, 3. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Hradci Králové, Lékařská fakulta v Plzni
Brno:
Masarykova univerzita – Lékařská fakulta
Univerzita obrany – Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové
Ostrava:Ostravská univerzita – Zdravotně sociální fakulta
Olomouc:
Univerzita Palackého – Lékařská fakulta
Pardubice:
Univerzita Pardubice – Fakulta zdravotnických studií
České Budějovice:
Jihočeská univerzita – Zdravotně sociální fakulta
Liberec:
Technická univerzita v Liberci – Ústav zdravotnických studií
Ústí nad Labem:
Univerzita J. E. Purkyně – Ústav zdravotnických studií

Oblíbené příspěvky

RUBRIKY A MENU ŠTÍTKY

Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké zdravotnictví Anatomie Anglie Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestování Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Febrilní křeče Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie G+ Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Interna a kardiologie Ischemická choroba Jaterní encefalopatie Jízda na kole Kašel Klysma neboli klystýr Kráťa Kuchyně Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza Lymeská Borrelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy moderní medicina Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Munchhausenův syndrom Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Paměť Patologie Placebo efekt Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prezident Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Prostata Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychopatie Psychosomatická medicina Ptáci pudy Racionální výživa Radkin Honzák Rakovina prostaty (caP) Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Sociální sítě Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Steatóza jater Stehlík Stomatologie strach stres Svědomí Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka United Kingdom Urologie USA Úvod úzkost Velocipedy Vilcacora Virosa Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Zahrady Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zima Židovské Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...