Novinky, objevy, názory ze světa vědy

Rozum a pestré jídlo proti stárnutí důležitých orgánů lidského těla
Skupina vedená Dr. Peter C. Butler z University of California, Los Angeles, CA zjistila, že malé shluky (oligomery) ostrůvků amyloid polypeptidů (IAPPs) mohou přispívat ke vzniku diabetes mellitus 2. typu. 
Tyto výsledky jsou prezentovány v únoru 2010 vydání American Journal of Pathology.

Diabetes 2. typu, nebo non-inzulin-dependentní diabetes, je charakteristický vysokou krevní glukózou v přítomnosti inzulínové rezistence. Stavy nemoci - diabetu zdvojnásobily ve Spojených státech mezi roky 1990 a 2005, s téměř 23,6 milionu lidí s diagnózou diabetes.
U pacientů s diabetem 2. typu, beta buňky jsou buňky ve slinivce břišní, které vylučují inzulín, postupně ztratil, a tato ztráta je často spojován s akumulací (misfolded) bílkovin, zejména IAPP. Hromadění amyloidu podobného proteinu se podílejí na patogenezi různých neurodegenerativních onemocnění včetně Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, a Huntingtonova choroba. Gurlo et al prozkoumal úlohu amyloids IAPP u diabetu 2. typu patologie. Zjistili, že malé shluky (oligomery) ze IAPP vytvořených v rámci beta buněk a narušení membrány potřebné pro sekreci inzulínu. Tyto oligomery byly také nalezeny v beta-buněk u lidských pacientů s diabetem 2. typu. Kromě toho, IAPP oligomery také narušení mitochondriální membrány, což může mít za následek smrt buňky beta.
Gurlo et al naznačují, že "IAPP toxické oligomery formulář ve Sekretorická cesta do beta-buněk, které ve zvýšené míře [diabetu typu 2], a v závislosti na obezitu. ... Při této studie spolu se známými vlastnostmi toxické oligomery až IAPP vyvolat poškození membrány, usuzujeme, že toxické oligomery může přispět k dysfunkce beta buněk a apoptózu charakteristické pro diabetes mellitus 2. typu. "
Komentář a stručný výklad k nemoci 

Plaky bílkoviny amyloidu jsou průvodní známkou a také pravděpodobnou příčinou Alzheimerovy choroby. Nová studie ale ukazuje, že se mohou podílet také na vzniku dalšího onemocnění - cukrovky.Pacienti s cukrovkou 2. typu postupně přicházejí o takzvané beta-buňky slinivky břišní, které produkují inzulín. Zánik buněk často doprovází akumulace špatně "poskládaných" molekul amyloidových polypeptidů (IAAPs), které jsou součástí jednoho z proteinů beta-buněk. K podobnému hromadění amyloidových proteinů dochází v mozcích pacientů s neurodegenerativními onemocněními - Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou nemocí a Huntingtonovou nemocí - kde molekuly amyloidu nakonec vytvoří toxické plaky. 
Vědci z Kalifornské univerzity zkoumali, jestli se hromadění amyloidových polypeptidů mohou podílet na rozvoji cukrovky 2. typu. Zjistili, že uvnitř beta-buněk pacientů s cukrovkou 2. typu se formují malé "chuchvalce" amyloidových polypetidů. Chuchvalce poškozují buněčnou membránu, která je nezbytná pro sekreci inzulínu. Zároveň poškozují membránu životně důležitých organel mitochondrií, což může vyústit v rychlý zánik beta-buňky. 
Vědci se proto domnívají, že toxické polypeptidy amyloidu jsou dosud neznámým faktorem, který se podílí na rozvoji a progresi cukrovky 2. typu.

 Zdroj: Science Daily, American Journal of Pathology 

Oblíbené příspěvky

RUBRIKY A MENU ŠTÍTKY

Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké zdravotnictví Anatomie Anglie Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestování Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Febrilní křeče Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie G+ Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Interna a kardiologie Ischemická choroba Jaterní encefalopatie Jízda na kole Kašel Klysma neboli klystýr Kráťa Kuchyně Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza Lymeská Borrelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy moderní medicina Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Munchhausenův syndrom Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Paměť Patologie Placebo efekt Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prezident Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Prostata Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychopatie Psychosomatická medicina Ptáci pudy Racionální výživa Radkin Honzák Rakovina prostaty (caP) Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Sociální sítě Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Steatóza jater Stehlík Stomatologie strach stres Svědomí Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka United Kingdom Urologie USA Úvod úzkost Velocipedy Vilcacora Virosa Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Zahrady Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zima Židovské Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...