Fysiologie spánku obecně


Dětská potřeba spánku
Potřeba spánku je přísně individuální. Zdravý organismus potřebuje denně přibližně 6 - 8 hodin spánku. Existují však lidé, kterým vystačí 5 - 6 hodin, např. Napoleon Bonaparte spal údajně pouhé 4 hodiny. Jen asi 2 % populace mají potřebu spánku nižší než 5 hodin, naproti tomu asi 2 % populace vyžadují spánek delší než 9 hodin.

Asi 90 % dospělých spí 6 – 9 hodin. Pokud je délka spánku kratší, mohou se u jedinců projevit známky ospalosti. Spánková deprivace se projeví neschopností prožít den bez chvilkové ztráty energie a plného stavu bdění, zvyšuje se nepozornost, především v odpoledních hodinách. Názor předního vědce, zabývajícího se výzkumem spánku, Maase zní, že každodenní ztráta jedné hodiny spánku v průběhu jednoho týdne odpovídá jedné probdělé noci. Podle jeho názoru, pokud si člověk prodlouží 8hodinový spánek o další dvě hodiny, výsledkem může být podstatné zvýšení bdělosti.

Bylo prokázáno, že s věkem se mění denní rozložení spánku. Novorozenci spí v pravidelných intervalech několikrát denně, jejich spánek je polyfázický. Kojenci mívají spánek trifázický, kdy je dlouhý noční spánek doplněn o dopolední a odpolední odpočinek. Dopolední spánek ustupuje postupně do pozadí, předškoláci mívají pouze dlouhý noční spánek a odpolední siestu. Nástup do školy se sebou přináší spánek monofázický, který je charakteristický i pro období dospívání a dospělost. Zajímavostí je, že ve stáří se odpolední siesty stávají často součástí dne, u některých může nastat situace, kdy lidé spí ve dne a v noci bývají vzhůru (tzv. invertovaný spánek).

Samotná délka spánku není jediným faktorem, který ovlivňuje pocit svěžesti a odpočatosti po probuzení. Důležitou roli hrají také kvalita a hloubka spánku. O tom, jak se budeme cítit po probuzení, rozhoduje jednak zastoupení hlubokého spánku (III. - IV. stádium), dalším velice významným faktorem je počet proběhlých úplných spánkových cyklů, což zahrnuje stádia non-REM I. - IV. a jednu spánkovou periodu REM. Přirozeně tj. bez budíku, se člověk probouzí po několikátém násobku spánkového cyklu (přibližně po násobcích 1,5 hodin) a nejčastěji nastává ráno probuzení po ukončení REM fáze, která je konečnou fází spánkového cyklu. Po probuzení z této fáze se člověk cítí čilý, odpočinutý. Pokud nás něco probudí dříve, může se stát, že se vzbudíme uprostřed spánkového cyklu. Taková probuzení se sebou přinášejí pocit nevyspání, člověk se necítí zcela fit.

Oblíbené příspěvky

MENU:

Životospráva a dlouhý život Psychiatrie a psychologie Civilizační nemoci Ostatní Prevence Spánek a jeho poruchy Humor v medicíně Novinky a zajímavosti Psychosomatická medicina Stáří Medicina Diferenciální diagnostika moderní medicina Léčivé rostliny Patologie Pozitivní myšlení Racionální výživa Úvod Cestování Demence Infekční nemoci Jízda na kole Nemocný vypráví Osobnostní patologie Sociální sítě Vtipné a pozitivní Ze života lékařů Alzheimerova choroba Bolest Dětské lékařství Fotografie Historie Interna a kardiologie MIKROBIOLOGIE Metabolický syndrom Oční (ophthalmologie) Velocipedy Ateroskleróza Bylinky Gastroenterologie MUDr. Jan Hnízdil Nemoci prostaty Prostata Zdraví strach Americké zdravotnictví Bylinky a spánek Cestovní medicina Dehydratace Deprese Deprivanti a deprivantství Frustrace Hypertensní choroba Imunita Laboratorní diagnostika Ledviny Lymeská Borelióza Meteorosenzitivita Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie ORL Osobnost lékaře Prof. Koukolík Přetížení organizmu Rakovina prostaty (caP) Stomatologie Urologie Virosa Zdravotní pojištění emoce úzkost Afty Alternativní medicina Anatomie Anglie Chřipka Diabetes mellitus Dna Dětská obezita Febrilní křeče Glaukom Hepatologie Hyperpyrexie Ischemická choroba Kráťa Mikroorganismy Mozek Mozek a drogy Nefrologie Psychoaktivní látky Sanitka Steatóza jater United Kingdom Ze života sestřiček Zácpa Obstipatio Závislost stres Afektivní neurověda Alergie Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Chirurgie Cholera Cholesterol Citový mozek Dengue Divizna velkokvětá EKG Elizabeth Blackwell Emergency Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Freud Fysiologie Fytoterapie G+ GDX Access Gaudeamus igitur Google Hemagel Horečka Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hypertenze Infekční koutky Instinkty Kašel Klysma neboli klystýr Kuchyně Lymeská Borrelióza Léky nové generace M.Parkinsoni MUDr. Plzák Marek Slabý Max Kašparů Meduňka Mikrobiom Munchhausenův syndrom Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci štítné žlázy Nobelovy ceny Objevy Oldřich Vinař Ostropestřec mariánský Očkování Paliativní medicina Placebo efekt Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Počítače a diagnostika Preexisting condition Premenstruační syndrom Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Psychopatie Ptáci Radkin Honzák Rychlá pomoc Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Svědomí TOPLekar.cz Tonometry Toxiny Transplantace Třezalka USA Vilcacora Vlídné slovo Zahrady Zima cervicocraniální syndrom prof. Matějček psychoanalýza pudy Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Židovské

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...