Ochratoxin A je vysoce nefrotoxický pro monogastrická zvířata a současně imunotoxický a teratogenní

Tak to je z Íránu Abyaneh ohniště a hrnec - civilizace tam chybí
Misky plné cereálií (kukuřičné lupínky),
které jsou symbolem zdravého životního stylu, ke zhubnutí nepomáhají. Neobstojí ani jako argument pro vydatnou snídani, která prý údajně ovlivňuje hlad a příjem potravy během dne. Tady funguje reklama. Přece to vidíte v televizi. Tak to zkusíte. Zdravé to není. Chléb se sýrem je chutnější a zdravý. Někdy je zdravé to co je normální, běžné. Topinky a bílá káva. Se lžičkou medu místo cukru.

Výzkum vědců ukázal, že velká snídaně nám sice (většinou) zabrání dát si dopoledne svačinu, ale nemá však žádný dopad na příjem kalorií, zkonzumovaných v průběhu celého dne.
Ukazuje se tak, že sebebohatší jídlo ráno nám nezabrání mít hlad zase večer - na to je odstup příliš velký. Velká snídaně nesníží množství přijaté potravy u oběda a večeře, ale naopak zvýší celkový denní příjem kalorií.
Při zařazení třeba lupínků kukuřice do snídaně postupujme s rozumem...
Snídaňové cereálie mohou být také plné jedů z plísní, ať už z přidaného sušeného ovoce nebo ořechů. Kanadští vědci nasbírali v obchodech během tří let 156 vzorků. Kromě dalších zdraví škodlivých plísní objevili až ve 30 procentech vzorků aflatoxin. Plíseň, která tento jed produkuje, totiž napadá obilniny. Ke kontaminaci dochází už při sklizni. Vyskytuje se také v pečivu.
Pokud se plesnivá píce nechá zkrmit, může se jed objevit i v mléce či mase, zvláště ve vepřových ledvinkách. Ochratoxin "umí" rozplést dvojšroubovici DNA a stojí v pozadí rakoviny ledvin, tedy nejčastějšího nádoru u nás.
Nejlepší snídaňovou volbou tak zřejmě jsou ovesné vločky. A třeba krajíc tmavého chleba se sýrem.
Oni ty krabice jsou krásně barevné a všichni na obrázku vypadají tak zdravě a štíhle - ovšem i název nám říká MYSLI, Mysli, Müsli...

 Ochratoxiny...  Tato skupina mykotoxinů zahrnuje sedm izokumarinových derivátů vždy spojených s fenylalaninem produkovaných druhy rodu Aspergillus (A. ochraceus, A. sulphureus, A. sclerotinum) a Penicillium (P. verrucosum, P. purpurascens, P. commune, P. viridicatum). Nejvýznamnější látkou je ochratoxin A, je nejrozšířenější ve skupině.
Primárním cílovým orgánem ocratoxinu A je vyvíjející se centrální nervový systém. Ochratoxin A je vysoce nefrotoxický pro monogastrická zvířata a současně imunotoxický a teratogenní. Toxin je běžně detekován ve Skandinávií a na Balkáně, příležitostně i v USA, v komoditách jako je kukuřice, ječmen, pšenice, oves, rýže, burské oříšky, seno, zelená káva a jako reziduum ve vepřovém mase (především v ledvinách). Látka je považována za etiologické agens endemické ledvinové choroby prasat v Dánsku a Švédsku. Krmivo obsahující ochratoxin A v množství 200 ng/g způsobuje otoky ledvin charakterizované atrofií proximálních tubulů a intersticiální kovovou fibrózou. Biologický poločas ochratoxinu A v tkáních prasete je 4,5 dne; úplná eliminace mykotoxinu vyžaduje několik týdnů od expozice. Symptomy popisované u zvířat byly zjištěny i u lidí v době průběhu endemické "Balkánské ledvinové choroby". Ochratoxin A byl nalezen v 6,5 % krevních vzorků odebraných obyvatelům endemíckých oblastí Jugoslávie, Bulharska a Rumunska, nicméně nedávno publikované údaje svědčí o širší kontaminaci evropské populace touto látkou. Analýzou krevního séra byla dokazována hladina tímto toxinem v koncentracích 0,1 - 14,4 µg/I, svědčící o kontinuální plošné expozici. U hlodavců konzumace ochratotoxinu A způsobuje rozdvojení řetězce DNA v ledvinách a játrech, a jaterní a ledvinový karcinom.

Oblíbené příspěvky

RUBRIKY A MENU ŠTÍTKY

Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké zdravotnictví Anatomie Anglie Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestování Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Febrilní křeče Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie G+ Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Interna a kardiologie Ischemická choroba Jaterní encefalopatie Jízda na kole Kašel Klysma neboli klystýr Kráťa Kuchyně Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza Lymeská Borrelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy moderní medicina Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Munchhausenův syndrom Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Paměť Patologie Placebo efekt Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prezident Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Prostata Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychopatie Psychosomatická medicina Ptáci pudy Racionální výživa Radkin Honzák Rakovina prostaty (caP) Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Sociální sítě Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Steatóza jater Stehlík Stomatologie strach stres Svědomí Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka United Kingdom Urologie USA Úvod úzkost Velocipedy Vilcacora Virosa Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Zahrady Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zima Židovské Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...