Školní zdravotní služba v USA a v Československu.

Mé dcery se mne často ptají, proč v českých školách nejsou školní zdravotní sestry. V každé americké škole jsou školní zdravotní sestry, které asistují dětem v případě jakéhokoliv zdravotního problému (nevolnost, bolavý zub, úraz, vši,...) a které jsou oprávněné podávat dětem léky předepsané lékařem (třeba antibiotika).
Bývalé české zdravotní sestry už jen na obrázku doby
 V USA, z mé zkušenosti, když je dítě nemocné a bere antibiotika, může být ve škole, protože když bere antibiotika, není nakažlivé a není tudíž důvod k izolaci. Školní zdravotní sestry mají k dispozici zprávu lékaře žáka i instrukce k podávání léků, třeba antibiotik. Neznám české dítě, které by do školy chodilo třeba s angínou a ve škole bralo antibiotika. Evidentně, jiný kraj, jiné zvyklosti.
Když se dítě necítí dobře, školní zdravotní sestra změří teplotu a pokud teplota není víc než 100 Fahrenheitů (asi 37,7 C), dítě zůstává ve škole a je považováno za zdravé (osobní zkušenost).
V ČR jsem se v posledních měsících setkala s fenoménem dětské absence ze školy v důsledku rýmy a kašle třeba i týden a také jsem se setkala s fenoménem tzv. kontroly u lékaře. Po týdenní domácí léčbě lékař zhodnotí, zda dítě může zpátky do školy. To jsem v USA nezažila. Český systém je evidentně šetrný k lehce nemocným dětem. V USA rodiče berou děti k lékaři často jen proto, že potřebují potvrzení od lékaře, že dítě, ač nemocné, může jít do kolektivu. Rodiče potřebují jít do práce a když má škola podezření, že dítě je nemocné a dá to na vědomí rodičům, rodiče promptně navštíví lékaře, aby ten škole napsal zprávu, že dítě může být ve škole.
Hledám zlatou střední cestu a přemýšlím, kde je nějaká hranice mezi přílišnou péčí a občas možná i hypochondrií a mezi drsným systémem, který nevidí nic špatného na tom, že nemocné dítě je ve škole.


Poznámka: Školní zdravotní služba byla retro-socialistickými zásahy některých nedobrých karieristů v Česku zrušena.
Některými taky lékaři co studovali VÚML a dostali se do popředí po ukončení aktivity prof. Švejcara! (Dunovský a spol.)
Léta budovaná Školní zdravotní služba v Česku přitom vykazovala výborné výsledky v prevenci. A dodnes tato dobře organizovaná pediatrická péče tady chybí. Služba pracovala samostatně v dětském lékařství a školní sestry i školní lékaři byli odborně vzděláni a doškolováni.
Pro rodiče a školy ŠZS (školní zdravotní služba) zaznamenávala velké úspěchy v prevenci a dispenzarizaci dětských nemocí. 
Školní preventivní dětská péče chybí nejen rodičům, ale především školním dětem už od mateřských škol.


#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie 




Oblíbené příspěvky

RUBRIKY A MENU ŠTÍTKY

Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké zdravotnictví Anatomie Anglie Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestování Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Febrilní křeče Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie G+ Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Interna a kardiologie Ischemická choroba Jaterní encefalopatie Jízda na kole Kašel Klysma neboli klystýr Kráťa Kuchyně Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza Lymeská Borrelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy moderní medicina Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Munchhausenův syndrom Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Paměť Patologie Placebo efekt Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prezident Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Prostata Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychopatie Psychosomatická medicina Ptáci pudy Racionální výživa Radkin Honzák Rakovina prostaty (caP) Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Sociální sítě Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Steatóza jater Stehlík Stomatologie strach stres Svědomí Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka United Kingdom Urologie USA Úvod úzkost Velocipedy Vilcacora Virosa Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Zahrady Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zima Židovské Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...