Mé dcery se mne často ptají, proč v českých školách nejsou školní zdravotní sestry. V každé americké škole jsou školní zdravotní sestry, které asistují dětem v případě jakéhokoliv zdravotního problému (nevolnost, bolavý zub, úraz, vši,...) a které jsou oprávněné podávat dětem léky předepsané lékařem (třeba antibiotika).
Bývalé české zdravotní sestry už jen na obrázku doby |
V USA, z mé zkušenosti, když je dítě nemocné a bere antibiotika, může být ve škole, protože když bere antibiotika, není nakažlivé a není tudíž důvod k izolaci. Školní zdravotní sestry mají k dispozici zprávu lékaře žáka i instrukce k podávání léků, třeba antibiotik. Neznám české dítě, které by do školy chodilo třeba s angínou a ve škole bralo antibiotika. Evidentně, jiný kraj, jiné zvyklosti.
Když se dítě necítí dobře, školní zdravotní sestra změří teplotu a pokud teplota není víc než 100 Fahrenheitů (asi 37,7 C), dítě zůstává ve škole a je považováno za zdravé (osobní zkušenost).
V ČR jsem se v posledních měsících setkala s fenoménem dětské absence ze školy v důsledku rýmy a kašle třeba i týden a také jsem se setkala s fenoménem tzv. kontroly u lékaře. Po týdenní domácí léčbě lékař zhodnotí, zda dítě může zpátky do školy. To jsem v USA nezažila. Český systém je evidentně šetrný k lehce nemocným dětem. V USA rodiče berou děti k lékaři často jen proto, že potřebují potvrzení od lékaře, že dítě, ač nemocné, může jít do kolektivu. Rodiče potřebují jít do práce a když má škola podezření, že dítě je nemocné a dá to na vědomí rodičům, rodiče promptně navštíví lékaře, aby ten škole napsal zprávu, že dítě může být ve škole.
Hledám zlatou střední cestu a přemýšlím, kde je nějaká hranice mezi přílišnou péčí a občas možná i hypochondrií a mezi drsným systémem, který nevidí nic špatného na tom, že nemocné dítě je ve škole.
Poznámka: Školní zdravotní služba byla retro-socialistickými zásahy některých nedobrých karieristů v Česku zrušena.
Některými taky lékaři co studovali VÚML a dostali se do popředí po ukončení aktivity prof. Švejcara! (Dunovský a spol.)
Léta budovaná Školní zdravotní služba v Česku přitom vykazovala výborné výsledky v prevenci. A dodnes tato dobře organizovaná pediatrická péče tady chybí. Služba pracovala samostatně v dětském lékařství a školní sestry i školní lékaři byli odborně vzděláni a doškolováni.
Pro rodiče a školy ŠZS (školní zdravotní služba) zaznamenávala velké úspěchy v prevenci a dispenzarizaci dětských nemocí.
Pro rodiče a školy ŠZS (školní zdravotní služba) zaznamenávala velké úspěchy v prevenci a dispenzarizaci dětských nemocí.
Školní preventivní dětská péče chybí nejen rodičům, ale především školním dětem už od mateřských škol.
#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie
#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie