Školní zdravotní služba v USA a v Československu.

Mé dcery se mne často ptají, proč v českých školách nejsou školní zdravotní sestry. V každé americké škole jsou školní zdravotní sestry, které asistují dětem v případě jakéhokoliv zdravotního problému (nevolnost, bolavý zub, úraz, vši,...) a které jsou oprávněné podávat dětem léky předepsané lékařem (třeba antibiotika).
Bývalé české zdravotní sestry už jen na obrázku doby
 V USA, z mé zkušenosti, když je dítě nemocné a bere antibiotika, může být ve škole, protože když bere antibiotika, není nakažlivé a není tudíž důvod k izolaci. Školní zdravotní sestry mají k dispozici zprávu lékaře žáka i instrukce k podávání léků, třeba antibiotik. Neznám české dítě, které by do školy chodilo třeba s angínou a ve škole bralo antibiotika. Evidentně, jiný kraj, jiné zvyklosti.
Když se dítě necítí dobře, školní zdravotní sestra změří teplotu a pokud teplota není víc než 100 Fahrenheitů (asi 37,7 C), dítě zůstává ve škole a je považováno za zdravé (osobní zkušenost).
V ČR jsem se v posledních měsících setkala s fenoménem dětské absence ze školy v důsledku rýmy a kašle třeba i týden a také jsem se setkala s fenoménem tzv. kontroly u lékaře. Po týdenní domácí léčbě lékař zhodnotí, zda dítě může zpátky do školy. To jsem v USA nezažila. Český systém je evidentně šetrný k lehce nemocným dětem. V USA rodiče berou děti k lékaři často jen proto, že potřebují potvrzení od lékaře, že dítě, ač nemocné, může jít do kolektivu. Rodiče potřebují jít do práce a když má škola podezření, že dítě je nemocné a dá to na vědomí rodičům, rodiče promptně navštíví lékaře, aby ten škole napsal zprávu, že dítě může být ve škole.
Hledám zlatou střední cestu a přemýšlím, kde je nějaká hranice mezi přílišnou péčí a občas možná i hypochondrií a mezi drsným systémem, který nevidí nic špatného na tom, že nemocné dítě je ve škole.


Poznámka: Školní zdravotní služba byla retro-socialistickými zásahy některých nedobrých karieristů v Česku zrušena.
Některými taky lékaři co studovali VÚML a dostali se do popředí po ukončení aktivity prof. Švejcara! (Dunovský a spol.)
Léta budovaná Školní zdravotní služba v Česku přitom vykazovala výborné výsledky v prevenci. A dodnes tato dobře organizovaná pediatrická péče tady chybí. Služba pracovala samostatně v dětském lékařství a školní sestry i školní lékaři byli odborně vzděláni a doškolováni.
Pro rodiče a školy ŠZS (školní zdravotní služba) zaznamenávala velké úspěchy v prevenci a dispenzarizaci dětských nemocí. 
Školní preventivní dětská péče chybí nejen rodičům, ale především školním dětem už od mateřských škol.


#školní zdravotní služba #dispensární péče #prevence #pediatrie 
Oblíbené příspěvky

MENU:

Životospráva a dlouhý život Psychiatrie a psychologie Civilizační nemoci Ostatní Prevence Spánek a jeho poruchy Humor v medicíně Novinky a zajímavosti Psychosomatická medicina Stáří Medicina Diferenciální diagnostika moderní medicina Léčivé rostliny Patologie Pozitivní myšlení Racionální výživa Úvod Cestování Demence Infekční nemoci Jízda na kole Nemocný vypráví Osobnostní patologie Sociální sítě Vtipné a pozitivní Ze života lékařů Alzheimerova choroba Bolest Dětské lékařství Fotografie Historie Interna a kardiologie MIKROBIOLOGIE Metabolický syndrom Oční (ophthalmologie) Velocipedy Ateroskleróza Bylinky Gastroenterologie MUDr. Jan Hnízdil Nemoci prostaty Prostata Zdraví strach Americké zdravotnictví Bylinky a spánek Cestovní medicina Dehydratace Deprese Deprivanti a deprivantství Frustrace Hypertensní choroba Imunita Laboratorní diagnostika Ledviny Lymeská Borelióza Meteorosenzitivita Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie ORL Osobnost lékaře Prof. Koukolík Přetížení organizmu Rakovina prostaty (caP) Stomatologie Urologie Virosa Zdravotní pojištění emoce úzkost Afty Alternativní medicina Anatomie Anglie Chřipka Diabetes mellitus Dna Dětská obezita Febrilní křeče Glaukom Hepatologie Hyperpyrexie Ischemická choroba Kráťa Mikroorganismy Mozek Mozek a drogy Nefrologie Psychoaktivní látky Sanitka Steatóza jater United Kingdom Ze života sestřiček Zácpa Obstipatio Závislost stres Afektivní neurověda Alergie Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Chirurgie Cholera Cholesterol Citový mozek Dengue Divizna velkokvětá EKG Elizabeth Blackwell Emergency Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Freud Fysiologie Fytoterapie G+ GDX Access Gaudeamus igitur Google Hemagel Horečka Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hypertenze Infekční koutky Instinkty Kašel Klysma neboli klystýr Kuchyně Lymeská Borrelióza Léky nové generace M.Parkinsoni MUDr. Plzák Marek Slabý Max Kašparů Meduňka Mikrobiom Munchhausenův syndrom Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci štítné žlázy Nobelovy ceny Objevy Oldřich Vinař Ostropestřec mariánský Očkování Paliativní medicina Placebo efekt Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Počítače a diagnostika Preexisting condition Premenstruační syndrom Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Psychopatie Ptáci Radkin Honzák Rychlá pomoc Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Svědomí TOPLekar.cz Tonometry Toxiny Transplantace Třezalka USA Vilcacora Vlídné slovo Zahrady Zima cervicocraniální syndrom prof. Matějček psychoanalýza pudy Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Židovské

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...