Nobelovy ceny za fysiologii a medicinu 2009


Vítězové Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu pro rok 2009 byli Američtí vědci Elizabeth Blackburn (Elizabeth Blackburn), Greider Carol (Carol Greider) a Jack Shostak (Jack Szostak).
Základem pro ocenění byl "otevírací mechanismus na ochranu chromozomů telomery a enzym telomerázy .
Elizabeth Blackburn se narodil v Hobart (Tasmania, Austrálie) v roce 1948, byl žákem University of Melbourne Poté přešel do společnosti Cambridge (Spojené království), a později - v roce Yale (USA). Od roku 1990 působil jako profesor biologie a fyziologie ve University of California v San Francisku .

Carol Greider, rodák z USA, studovala na University of California, kde v roce 1987, vedeným Elizabeth Blackburn, získal doktorát v oboru filozofie (zhruba odpovídá kandidát věd). O deset let později byl jmenován profesorem paní Greider molekulární biologie a genetiky Lékařské školy, Johns Hopkins University (USA).

Jack Shostak se narodil v roce 1952 v Londýně, ale přípravy se konala v McGill University (Austrálie) a Cornell University (USA). V současné době pan Shostak slouží jako profesor genetiky v Massachusetts General Hospital v Bostonu.

Počátku vědecké kariéry Elizabeth Blackburn byla zapojena do luštění sekvencí DNA. Putování chromozómů Nálevníci Tetrahymena Našla telomer - sekvence (CCCCAA), který se několikrát opakoval na konci chromozomů. Přibližně ve stejnou dobu, Jack Shostak pozorované rychlé zničení lineární molekuly DNA (minihromosomy), umístěné v kvasinkách.

V roce 1980, paní Blackburn představil svou práci na konferenci, Jack Shostak zájem o tyto údaje, a nabídl provádět společný experiment. Sekvence DNA CCCCAA Tetrahymena, vědci "připojený" k umělému minichromosomům a umístěn v kvasinkách. Výsledky, publikované v roce 1982, byla zcela nečekané: úsek DNA z jednoho organismu úspěšně bránil chromozomů v jiných organismů, v žádném případě se podobá první. To bylo později zjištěno, že tyto sekvence telomer na konci úseku DNA se nacházejí ve většině rostlin a živočichů.

Objevil nový základní mechanismus ochrany chromozomů, postgraduální student Greider Carol a její nadřízený, Elizabeth Blackburn, začali zkoumat vznik telomery. V roce 1984 se jim podařilo zjistit, že vznik těchto kontrolních sekvencí enzymu ( reverzní transkriptázy ), Telomerase, který je ve spojení molekula RNA, která slouží jako matrice pro "stavební" telomer. Telomerázy umožňuje ukládat délku chromozómů na konstantní úrovni, na každém dělení buňky.

V následujících letech se skupina Jack Shostak identifikoval mutace, které vedou k postupnému zkracování telomer v kvasinkách, tyto buňky nakonec zastavil dělení. Elizabeth Blackburn pozorovat podobný účinek jako v případě Tetrahymena. Současně udržuje telomery byly nalezeny v obou experimentů, zabraňuje poškození chromozomů a zpomaluje proces biologického stárnutí buněk.
Později se ukázalo, že skupina Grader podobné zákony fungují v lidském těle. V současné době se vady telomerázy považují za hlavní příčinu některých dědičných chorob (např. některé formy aplastické anémie ).

Nobelova cena za fysiologii a medicinu
Na základě materiálů Nobelův výbor .

K přípravě článku použit Translator Google

Oblíbené příspěvky

RUBRIKY A MENU ŠTÍTKY

Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Alzheimerova choroba Americké zdravotnictví Anatomie Anglie Ateroskleróza Biochemie Bioklimatologie Blogger Blogy Bolest Bolesti nohou Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Bylinky Bylinky a spánek cervicocraniální syndrom Cestování Cestovní medicina Citový mozek Civilizační nemoci Dehydratace Demence Dengue Deprese Deprivanti a deprivantství Dětská obezita Dětské lékařství Diabetes mellitus Diferenciální diagnostika Divizna velkokvětá Dna Domácí lékárna EKG Elizabeth Blackwell Emergency emoce Epidemiologie Erythema migrans Etnika Facebook Febrilní křeče Fotografie Freud Frustrace Fysiologie Fytoterapie G+ Gastroenterologie Gaudeamus igitur GDX Access Glaukom Google Hemagel Hepatologie Historie Horečka Humor v medicíně Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Hyperpyrexie Hypertensní choroba Hypertenze Chirurgie Cholera Cholesterol Chronický únavový syndrom Chřipka Imunita Infekční koutky Infekční nemoci Instinkty Interna a kardiologie Ischemická choroba Jaterní encefalopatie Jízda na kole Kašel Klysma neboli klystýr Kráťa Kuchyně Laboratorní diagnostika Léčivé rostliny Ledviny Lékárny Léky nové generace Lymeská Borelióza Lymeská Borrelióza M.Parkinsoni Marek Slabý Max Kašparů Medicina Meduňka Metabolický syndrom Meteorosenzitivita MIKROBIOLOGIE Mikrobiom Mikroorganismy moderní medicina Mozek Mozek a drogy MUDr. Jan Hnízdil MUDr. Plzák Munchhausenův syndrom Nefrologie Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci prostaty Nemoci štítné žlázy Nemocný vypráví Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Neurologie Nobelovy ceny Novinky a zajímavosti Objevy Očkování Oční (ophthalmologie) Oldřich Vinař ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Ostatní Ostropestřec mariánský Paliativní medicina Paměť Patologie Placebo efekt Počítače a diagnostika Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Pozitivní myšlení Preexisting condition Premenstruační syndrom Prevence Prezident Probiotika Prof. Koukolík prof. Matějček Prof. MUDr. Pavel Pafko Prof. Pafko Propedeutika Prostata Přetížení organizmu Psychiatrie a psychologie Psychoaktivní látky psychoanalýza Psychopatie Psychosomatická medicina Ptáci pudy Racionální výživa Radkin Honzák Rakovina prostaty (caP) Rychlá pomoc Sanitka Sanitka Mercedes veteran Serenoa repens Sociální sítě Spánek a jeho poruchy Speciální pedagogika Sport Sportovní lékařství Stáří Steatóza jater Stehlík Stomatologie strach stres Svědomí Školní lékař Školní zdravotní služba Štěstí Tonometry TOPLekar.cz Toxiny Transplantace Třezalka United Kingdom Urologie USA Úvod úzkost Velocipedy Vilcacora Virosa Vlídné slovo Vtipné a pozitivní Zácpa Obstipatio Zahrady Závislost Zdraví Zdravotní pojištění Ze života lékařů Ze života sestřiček Zima Židovské Životospráva a dlouhý život

Vybraný příspěvek

Jakmile člověk přijde do ticha, tak se svědomí začíná probouzet. Ono v člověku je. My nemůžeme říct, že by ho někdo neměl, ale my ho musíme stále uspávat, aby nám dalo pokoj, aby nás to svědomí netížilo.

Cestujeme Lidé jsou neustále zahaleni hlukem. Stále musí být nějaký zvuk. Přijdu domů, pustím televizi – zvuk. Jdu mezi lidi, tam se ml...